Odhaduje se, že se v ordinacích praktických lékařů vyskytuje 20-40 % pacientů, kteří potřebují tuto bio-psycho-sociální zdravotní péči - především při léčbě chronických a tzv. lékařsky nevysvětlených potíží (Medically Unexplained Symptoms).
Člověk tvoří jednotu tří systémových úrovní: tělesné, psychické a sociální, které jsou spolu svázané. To znamená, že se příznaky stejného onemocnění mohou objevit jak v tělesné, tak v duševní podobě. Komplexní přístup pak vyžaduje léčebné intervence na více rovinách současně, aby byl úspěšný.
PSYCHOSOMATICKÁ MEDICÍNA se uplatňuje zejména tam, kde se opakovanými laboratorními či instrumentálními vyšetřeními neobjasní příčina onemocnění, léky trvale nezabírají a obtíže přetrvávají. U dospělých např. bolesti zad, hlavy, kloubů, svalů, různé zažívací problémy, závratě, únava, kardiovaskulární potíže, deprese, různé kožní problémy, poruchy dýchání včetně astmatu atd. U dětí např. poruchy vyměšování, pomočování, onemocnění kůže, psychogenní zvracení, psychogenní kašel, nespecifické bolesti břicha či hlavy, teploty a další.
U klasické biologicky orientované medicíny je pozornost zaměřena hlavně na tělesné příznaky a pacienti jsou léčeni především léky. Psychosomatická medicína doplňuje tuto klasickou medicínu o celistvý pohled na nemocného člověka (tzv. komplexní přístup).